Seres: Csak egészség ne legyen
Egyetlen velünk élő területen sem annyira látványos a reálisan létezett szocializmus túlélőereje, kreativitása és lobbiképessége, mint az egészségügyben.
Egyetlen velünk élő területen sem annyira látványos a reálisan létezett szocializmus túlélőereje, kreativitása és lobbiképessége, mint az egészségügyben.
Általános vitára alkalmasnak találta hétfői ülésén az Országgyűlés egészségügyi bizottsága azt a törvényjavaslatot, amely az állami tulajdonba került, gazdasági társaságként működő 28 kórházat költségvetési intézménnyé alakítaná.
Döntés született arról, hogy a 2012. évi átvétel után kizárólagos állami tulajdonba került, de még gazdasági társasági formában működő kórházak a jövőben költségvetési intézményként működjenek tovább. Az erről szóló törvényjavaslatot benyújtották az Országgyűléshez. Az átalakulás mintegy 18 000 dolgozót érint, akik így közalkalmazotti státuszba kerülnek, amennyiben továbbra is az érintett betegellátó intézményben kívánják folytatni munkájukat.
Április elsejéig kellene minden államosított kórháznak költségvetési intézménnyé alakulnia a gazdasági tárcánál készülő jogszabály szerint - írta hétfői számában a Népszabadság.
Mai napig nem írta alá Tarlós István főpolgármester azoknak a budapesti kórházaknak az államosítását, amelyek az első körben, január 1-jével kerültek volna át az államhoz - értesült a Weborvos szaportál.
Az államosított kórházak épület-, vagyon- és gépjármű-biztosításaira várhatóan még az idén központi közbeszerzést írnak ki - értesült a Világgazdaság.
Támogatást kérhetnek az államosítással és a struktúraátalakítással összefüggő költségeikre a kórházak - olvasható a kormány honlapján.
Egyetlen önkormányzat, a debreceni kap kárpótlást az államtól a májusban rekvirált kórházáért, kártalanításért még Veresegyház küzd, a főváros csak szóban harcolt az intézményekre fordított milliárdokért, a többi önkormányzat eleve nem próbálkozott - írja a Világgazdaság.
Megszületett a döntés az első körben államosított fővárosi és megyei kórházak főigazgatói pályázatairól – írta a Medical Online. A híroldal információi szerint vidéken szinte minden korábbi vezető a helyén marad, a fővárosban viszont meglehetősen sok helyen lesz váltás. Az egészségügyi államtitkárság szerint viszont még nem született döntés a kórházvezetői posztokra kiírt pályázatok ügyében.
Több mint félmilliárd forintos kártalanítást kér Veresegyház önkormányzata azért, mert tiltakozása ellenére május elsején állami kézbe került a korábban városi tulajdonú Misszió Egészségügyi Központ – közölte Garai Tamás, a Pest megyei település jegyzője csütörtökön az MTI-vel.
Elfogadta a fővárosi fenntartású egészségügyi intézmények állami kézbe adásáról szóló megállapodástervezetet a Fővárosi Közgyűlés szerdán.
Kórházi szövetségek vezetői szerint az egészségügyi rendszerben szükség volt az átalakításra, ebben az egészségügyi intézmények állami kézbe kerülése egy jó irány, de ezzel együtt fontos, hogy a megkezdett reformokat végig is vigyék.
Az Országgyűlés hétfői döntése alapján május 1-jével összesen hetven egészségügyi intézmény kerül át az önkormányzatoktól az államhoz, közülük 54 kórháznak az állam lesz a tulajdonosa és a fenntartója is.
Május elsejétől újabb 55 intézmény kerül állami kézbe. Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága előtt hétfőn Szócska Miklós miniszter azt mondta: az államosítás nem befolyásolhatja a betegellátás biztonságát, ezért egyelőre nem nyúlnak a finanszírozáshoz.
Az állam a korábbi tervezethez képest nem két lépcsőben, hanem egyszerre, és kettővel több, összesen 55 kórházat venne át májusban - derül ki a nemzeti erőforrás miniszter által pénteken benyújtott törvényjavaslatból.
Külön törvényben rendezik a városi kórházak államosításának részleteit, az erről szóló javaslatot már a héten benyújthatja a kormány az Országgyűlésnek - mondta el a Népszabadságnak Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár.
Furcsa szituáció alakult ki azzal, hogy az önkormányzatok az idei évtől ingatlanadót vethetnek ki az eddig mentességet élvező állami intézményekre. Így az állam gyakorlatilag önmagának adózik. Az viszont kérdés, hogy ez miként segíti a pénzügyi nehézségekkel küzdő állami intézmények és önkormányzatok finanszírozását.
A következő ütemben, várhatóan május elsejéig az összes, aktív fekvőbeteg ellátást is nyújtó városi kórházat átveszi az állam, de ennek során is elsődleges szempont, hogy a betegek a legrövidebb időn belül juthassanak biztonságos és jó minőségű ellátáshoz - közölte az egészségügyi államtitkárság kedden.
A budapesti kórházak állami kézbe adása jelentősen csökkenti a fővárosi önkormányzat képviselőinek jövedelmét - írta pénteki számában a Népszabadság.
Nyolc részre osztották az országot, fővárosi és megyei kórházak kerülnek állami tulajdonba, három hónapig várhatóan nem mondanak fel a rezidensek, az egészségügyi törvény módosításával pedig ellehetetlenítették az esetleges orvossztrájkot. Összegyűjtöttük, milyen fontosabb változások történtek az egészségügyben az elmúlt egy évben, illetve azt is, mi érvényes erre az évre.